PŘEDVÝBĚR PŘED PROVĚRKOU PRAKTICKÉHO NASAZENÍ - PLOCHY, JARO 2025
Ve dnech 28.–30. 3. 2025 proběhl předvýběr pro prověrky praktického nasazení (specializaci plochy). Této akce se účastnili zástupci ZBK OLK - Veronika Vránová s Ageem, Michal Dobrůšek s Keisy a také figuranti Veronika Hudcová a Miroslav Appl. Akce se konala v okolí Pelhřimova a jako základna nám posloužila Obalovna, která spadá pod Záchrannou brigádu kynologů Vysočina.
Jak si s celou akcí poradili naši psovodi a jejich zkušenost sdílíme níže.
Veronika Vránová a Agee
Noční práce v se odehrávala v průmyslovém areálu. Po příjezdu proběhlo poučení od organizátorů, losování startovních čísel a hned poté jsme se pustili do práce. Prvním úkolem bylo noční prohledání části průmyslového areálu. Psovod se musel nejprve pěšky dostavit k bráně, ohlásit se telefonicky a poté obdržel instrukce a mapu. Následovalo prohledání dvou prostor – přístřešku (20 × 20 m) a skladu řeziva (150 × 100 m), který byl plný palet naskládaných do výšky několika metrů. Časový limit 15 minut znamenal, že každý musel zvolit co nejefektivnější taktiku, ale zároveň prověřil naši práci pod tlakem. V tomto prostoru se nacházeli čtyři figuranti, ukrytí v různých podmínkách, což prověřilo schopnosti psů na dohledávání figurantů. Noční část se protáhla až do brzkých ranních hodin, kdy se poslední týmy vracely kolem čtvrté hodiny.
Denní práce v terénu začala v sobotu ráno v 7:00 hodin. Každý z týmů si při snídani vyzvedl GPS s podklady a čekal na příjem SMS s časem a místem startu. Po přesunu autem na odlehlé parkoviště následoval pěší přesun k přiděleným sektorům. Trasa měřila přibližně 5 km, přičemž někteří psovodi měli cestou za úkol prohledat úsek dlouhý 1,5 km. Některé psovody tento rychlý průzkum cesty čekal až po cestě zpět. Samotné sektory měly rozlohu 10 hektarů a zhruba polovina z nich byla v náročném, členitém terénu. Na rozdíl od noční části zde nebyl stanoven časový limit a každý tým si mohl zvolit vlastní strategii. První sektor se ukázal jako záludný – po jeho prohledání jsme se dozvěděli, že v něm nebyl žádný figurant. Po ukončení této části následovalo přidělení druhého sektoru, tentokrát se dvěma figuranty. Po jejich nalezení jsme se vydali zpět k autům, což znamenalo dalších 5 km chůze a nám začínal rychlý průzkum cesty, který jsme měli až po cestě zpět. Na cestě jsme nalezli jednu osobu v lesní školce. Během celého pátrání jsme potkávali spoustu zvěře – srnky, zajíce, dokonce i malé divočáky a liščí nory. Velkou výzvou bylo také zvládnutí únavy a tlaku, který na nás vytvářel org. tým, aby simuloval reálné podmínky nasazení. Obrovský dík patří také figurantům, kteří vydrželi v terénu celý den.
Shrnutí a výsledky - předvýběru se zúčastnilo 13 psovodů, z nichž 10 úspěšně postoupilo k prověrce praktického nasazení. Klíčovým faktorem pro postup byl počet nalezených figurantů. Celý víkend byl fyzicky i psychicky náročný – například já jsem nachodila 24 km a můj pes Agee dokonce 35 km. Celkem jsme jen v denním terénu strávili sedm hodin. Největším úspěchem pro nás byla 100% úspěšnost – Agee dokázal najít všech sedm figurantů. Tato zkušenost mě utvrdila v tom, že jdeme správnou cestou. Agee pracoval s obrovským nasazením, neprojevoval známky únavy ani po dlouhém výkonu a naše spolupráce v terénu fungovala výborně. V neděli proběhlo detailní vyhodnocení, kde jsme promítali naše GPS tracky a analyzovali práci v terénu. Od organizátorů jsme dostali zpětnou vazbu nejen k vyhledávání, ale i ke spolupráci se psy. Velikou radostí byl nejen postup mě a Ageeho, ale také našich kolegů Michala Dobrůška a jeho fenky Keisy. Poděkovat musím taky našim figurantům ze ZBK OLK a to Mirkovi Applovi a Veronice Hudcové, že se s námi předvýběru zúčastnili. Celý víkend byl skvělou příležitostí získat nové zkušenosti, prověřit schopnosti našich psů a posunout se zase o kus dál. Teď nás čeká příprava na květnové prověrky, kde všichni uděláme maximum pro co nejlepší výsledek.
Michal Dobrůšek a Keisy
Průběh akce byl velice dynamický a živý. Hned po příjezdu nastalo krátké poučení od "OrgTýmu" a losování startovních čísel. Ne za dlouho se rozjela první akce. Tou akcí bylo rychlé noční prohledání části pozemku firmy na výrobu rakví. Tato část měla své specifika v tom, že psovod se musel dostavit pěšky v daný čas k bráně, kde pomocí telefonu zahlásil svůj příchod. Poté vyslechnutí instrukcí, shlédnutí mapy a hranic prohledávaného sektoru. Šlo zejména o sklad řeziva o velikosti 150x100m a přístřešek o velikosti zhruba 20x20m, kde byly různé předměty, jako palety různě na sebe navršené. V tom přístřešku se začínalo pátrat a zároveň se i spouštěl odpočet patnácti minut, co jsme měli na kompletní práci a jakmile psovod ukončil práci v přístřešku, tak se už do něho nesměl vrátit. Po celou dobu musela být aktivní GPS pro záznam práce psovoda i psa, ale psovod měl svůj přístroj schovaný v batohu. Celá noční akce se protáhla až k ranním hodinám a proto smekám nejen před figuranty, ale i před OrgTýmem, zejména protože už před sedmou se začínala odehrávat denní část. Práce přes den byla krásně naplánována a dle mého názoru byla i dobře nastavena k prověření pátracího týmu k praktickému nasazení. Po obdržení SMS zprávy, kde bylo uvedeno čas a místo startu nebylo moc času na prostoje, tak nezbývalo nic jiného, než se zabalit a vyrazit autem na odlehlé parkoviště. Dál následoval pěší přesun (cca 4,5km) k vyznačeným sektorů.
Při přesunu nás čekalo rychlé prohledání cesty(úseku) o délce 1,5 km, po té příchod na shromaždiště a telefonní komunikace, kde jsme obdrželi číslo sektoru, do kterého se máme vydat pátrat. Zde už nebyl žádný časový limit, ani doprovod a tak bylo čistě na psovodovi, jakou zvolí taktiku. Všechny sektory byly veliké 10 hektarů a jednalo se zejména o svahovité lesy s příjemnou složitostí prostupu. V prvním sektoru nikdo nález neměl a psovod se až dlouho po ukončení práce dozvěděl tuto skutečnost, že tam opravdu nikoho nenechal. Po zahlášení ukončení práce v prvním sektoru ihned psovod dostal instrukce na další sektor k prohledání. Tam už na nás čekal jak doprovod z OrgTýmu a schovaní dva figuranty. Po nálezu druhého figuranta doprovod práci ukončil a mohli jsme se vydat pěšky zpět k autu (5km).
Celé akce se zúčastnilo 13 psovodů a postoupilo 10 a tím se i nominovali k provedení Prověrky praktického nasazení. Já a Veronika Vránová jsme mezi šťastnýni deseti.
Veronice a Michalovi gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů na jejich záchranářské cestě.
mg
foto Veronika Vránová a Michal Dobrůšek